Welcome to the archives project!

Please check back frequently. We’re creating links to individual shows, particularly the more recent ones, on a regular basis.

While we hope to make these lists as accurate as possible, there will no doubt be the occasional error or omission. If you spot one, please contact us at archives@playersguild.ca.

 

1930s1940s1950s1960s1970s1980s1990s2000s2010s
 Date Show Author Director Producer 1-Ass’t director 2-Musical director 3-Choreographer    Location/Note
1931 11 Chilliwack Little Theatre Association, a.k.a. Chilliwack Valley Little Theatre Association is formed Chilliwack Valley Dramatic Festival, 1-act; High School Auditorium
1932 05 The Ivory Door A.A. Milne S. Corderoy Chilliwack Valley Dramatic Festival, 1-act; High School Auditorium
1932 05 The Master of the House S.Houghton W. Rushforth (1-act)
1932 11 Brothers in Arms S. Corderoy (1-act)
1932 11 The Eligible Mr. Bangs C. R. Hallman Chilliwack Valley 2nd Annual Dramatic Festival, 1-act; High School Auditorium
1932 11 The Sentence of Death Lipton McCutcheon (1-act)
1933 05 A Lady Comes to the ‘Plowshare’ 1-act; High School Auditorium
1933 05 Wedding Present Alfred Arthur? Chilliwack Valley 2nd Annual Dramatic Festival, 1-act; High School Auditorium
1933 12 Beauty & the Jacobin Booth Tarkington 1-act; High School Auditorium
1933 12 Outclassed Carl Glick 1-act; High School Auditorium
1933 12 Wireless Can’t Lie Olive Morgan Lower FV Little Theatre Competition, 1-act: Langley Prairie; 2nd Place
1936 03 A Woman of Character E. A. Brown?
1936 03 The Purple Doorknob Walter Eaton? Lower FV Little Theatre Competition, 1-act: Langley Prairie; 3rd Place
 Date Show Author Director Producer 1-Ass’t director 2-Musical director 3-Choreographer    Location/Note
1949 04 Three one-act plays High School Auditorium
1949 10 Three one-act plays High School Auditorium
 Date Show Author Director Producer 1-Ass’t director 2-Musical director 3-Choreographer    Location/Note
1950 01 Supressed Desire Susan Glaspell Douglas Dare High School Auditorium, 1-act
1950 01 A Pair of Lunatics W. R. Walkes Hilda Nuttal High School Auditorium, 1-act
1950 01 The Man in the Bowler Hat A. A. Milne Hilda Nuttal High School Auditorium, 1-act
1951 11 to 1954 04 Weekly radio plays on CHWK throughout fall & winter Kitty Allen Jillings Click the links to play the radio programs in Soundcloud, where we’ve collected our recordings of some of these radio plays. The Silver Coronet (30:41)
The Peace Maker (30:34)
Florence Nightingale (29:53)
An interview with David & Mary Glyn-Jones & brief scene from The Importance of Being Earnest (14:22)
The Invisible Link (31:27)
-The Scarlet Mantle
1955 04 The Silver Whistle Robert E. McEnroe Jim Peters
1955 12 Nonno Poppy McKenzie Frank Bertram Jr. High School Auditorium
1956 04 Outward Bound Sutton Vane Jr. High School Auditorium
1956 10 Blithe Spirit Noel Coward Kitty Jillings United Church Hall
1957 01 Blithe Spirit Noel Coward Kitty Jillings Dominion Drama Fest. Best Comedy
1957 05 Night Must Fall Emlyn Williams David Menzies Jr. High School Auditorium
1957 10 Clutterbuck Ben W. Levy David Menzies Camp Chilliwack Rec. Hall
1958 01 Dark Harvest Gwen Pharis Ringwood Duke Saunders Jr. High School Auditorium
1958 03 Dark Harvest Gwen Pharis Ringwood Duke Saunders BC Regional Drama Festival, Chilliwack
Sr. High School Auditorium
Best drama other than winner
Promising actor: CLT as a group
Best actress runner-up: Cecile Gordon
Best actor runner-up: Jack Glover, Doug May
Best supporting player runner-up: Gordon Robertson
1958 10 Hurdles & Girdles Mary Mathews
Glyn-Jones
Mary Mathews Glyn-Jones United Church Hall
1958 12 Three one-act comedies St. Thomas Parish Hall
1959 04 Dangerous Corner J.B. Priestly Winnie Gladman United Church Hall
1959 11 You Can’t Take it With You Kaufman & Hart Mary Glyn Jones Jr. High School Auditorium
 Date Show Author Director Producer 1-Ass’t director 2-Musical director 3-Choreographer    Location/Note
1960 04 Janus Carolyn Green Winnifred Gladman Jr. High School Auditorium
1960 10 The Curious Savage Winnifred Gladman Sr. High Auditorium (Home Arts Festival)
1961 04 House on the Cliff Win Gladman
1961 10 Before the Flood A. A. Milne David Menzies United Church Hall
1962 07 18 July, 1962: Chilliwack Little Theatre disbands and officially becomes the Chilliwack Players Guild
1962 11 The White Sheep of the Family Win Gladman United Church Hall
1963 03 Bonaventure United Church Hall
1963 05 Out of the Frying Pan United Church Hall
1963 10 Dark of the Moon Richard Savage United Church Hall
1963 12 Come Blow Your Horn Neil Simon Richard Savage Chilliwack Jr. Secondary School
1964 02 Caligula Albert Camus Richard Savage Sr. Secondary Auditorium
1964 03 Caligula Albert Camus Richard Savage John Oliver High School, Vancouver
1964 05 The Great Sebastians Richard Savage Charles Laughton Theatre
1964 07 Time Out for Ginger Richard Savage Charles Laughton Theatre
1964 07 A Murder Has Been Arranged Emlyn Williams Richard Savage Charles Laughton Theatre
(11:15 pm for four Fridays)
1964 10 Three Comments Tennessee Williams Richard Savage Charles Laughton Theatre
1964 12 Peter, Peter, Pumpkin Eater Betty Rannie Charles Laughton Theatre
1965 02 The Critic’s Choice Richard Savage Charles Laughton Theatre
1965 03 Light Up the Sky Moss Hart Richard Savage Charles Laughton Theatre
1965 04 My Three Angels Richard Savage Charles Laughton Theatre
1965 06 Kiss and Tell Richard Savage/
Tom Rannie
Tom Rannie Charles Laughton Theatre
1965 07 Hullabaloo Charles Laughton Theatre
1965 08 Janus Carolyn Green Charles Laughton Theatre
1965 10 The Crucible Arthur Miller Franklin Johnson Charles Laughton Theatre
1965 10 Hootenanny Bob Stanbrook Charles Laughton Theatre
1965 11 Blackouts ’65 Frank & Jean Anderson Charles Laughton Theatre
1966 02 Medley ’66: An Evening of 1-Act Plays
1. Rory Aforesead (Sardis Sec.)
2. Joint Owners in Spain
3. The Invisible Worm
2. Alice Brown
3. Elda Cadogan
1. Frank Hollins
2. Margaret Collins
3. Bruce Richer
Charles Laughton Theatre
1966 03 Second Medley ’66
1. The Invisible Worm
2. The Stolen Prince (Sardis Sec.)
3. A Thing of Beauty
1. Elda Cadogan
2. Dan Toheroh
3. Maurice Berger
1. Bruce Richer
2. David Menzies
3. Richard Lecoultre
Charles Laughton Theatre
1966 04 Into the Dawn Carl Delozier Margaret Collins Charles Laughton Theatre
1966 06 Dirty Work at the Crosswords Bill Johnson David Menzies Charles Laughton Theatre
1967 03 Sorcery Show 1967 Peter & Win Akester Chilliwack Junior Secondary
1967 05 Bus Stop William Inge Derek McCooey Chilliwack Junior Secondary
1967 11 Caught in the Villain’s Web David Menzies A. D. Rundle Secondary
1968 02 Gillam Ray Logie
Myles F. Murchison
Peter Wilson
Ray Logie 1. Betty Keller Chilliwack Senior Secondary
1968 04 The Children’s Hour Lillian Hellman Betty Keller 1. Carl Manz Chilliwack Junior Secondary
1968 05 Ruth Ray Logie
Lawrence Russell
Ray Logie BC Drama Festival (Zone), Vancouver
Best Canadian play
Best Visual Production
Best Actor: Lawrence Russell
1968 10 See How They Run Philip King
1969 04 The Interview Derek McCooey 1-act: BCDA Zone Festival, Metro Theatre Vancouver: Best production; best director; best supporting actor (Santo Cervello); best supporting actress (Jane Logie)
1969 04 The Island Lawrence Russell Ray Logie 1-act: BCDA Festival (a CSSS production) 3rd place production; best Canadian play; best visual performance; $100 award to Chilliwack playwright
1969 06 The Interview Derek McCooey 1-act: BCDA Provincial Festival, Kamloops: Best contribution of a group; best actress (Jane Logie); best supporting actress (Patti Grieve); merit awards to Santo Cervello (actor) and Derek mccooey (director).
 Date Show Author Director Producer 1-Ass’t director 2-Musical director 3-Choreographer    Location/Note
1970 03 Beautiful People William Saroyan Derek McCooey A. D. Rundle Secondary
1970 11 Visit to a Small Planet Gore Vidal Bob LePine A. D. Rundle Secondary
1971 03 My Fair Lady Ray Logie 2-Kurt de Boer
3-Jane Logie
Evergreen Hall
1973 04 Oliver Ray Logie
Santo Cervello
1973 12 Aladdin Ray Logie
1974 05 Oh, What a Lovely War Ray Logie
1974 10 Out of the Frying Pan
Aunt Dorothy’s Playroom
Don Campion
Don Balluck
Clint Hames
Jane Logie
Cooke & Henderson Arts Centre
1975 04 Pierre Laporte Santo Servello
1975 12 Alice In Wonderland Clint Hames Cooke & Henderson Arts Centre
1976 04 Butterflies Are Free Leonard Gershe Gary Dalton Cooke & Henderson Arts Centre
1976 04 Charades Kathy Leavens Festival, James Cowan Theatre
Backstage Co-operation
Best actress (Kathy Leavens)
1976 05 1st British Night: Cockney Capers Rita Plowman Charleswood Hall
1976 07 Better Days, Better Knights Ray Logie
1976 07 Harrison Festival Revue Jane Logie
1976 10 You’re A Good Man Charlie Brown Jane Logie? Cooke & Henderson Arts Centre
1976 12 Under Milkwood Kathy Leavens Cooke & Henderson Arts Centre
1977 02 And Then There Were None Robert Forsythe CFB Theatre
1977 04 Lovers, Winners David Lareigny
1977 06 2nd British Night: Bless ‘Em All Rita Plowman Beth Meade Charleswood Hall
1977 07 You’re A Good Man Charlie Brown Jane Logie Harrison Festival ‘77
1977 10-11 Arsenic And Old Lace Jseph Ketterling Mel Stewart Dalle Proft CFB Theatre
1977 11 Toad of Toad Hall A. A. Milne Kathleen Leavens Rita Plowman Cooke & Henderson Arts Centre
1978 02 The Real Inspector Hound Tom Stoppard Clint Hames Beth Mead CFB Theatre
1978 02-03 Sorry, Wrong Number Lucille Fletcher Ken Mead Beth Mead CFB Theatre
1978 05 3rd British Night: Seaside Follies Rita Plowman Beth Mead 2-Frank Smith Charleswood Hall
1978 10-11 The Fantasticks Tom Jones
Harvey Schmidt
Clint Hames Evergreen Hall ?
1978 11-12 Mother Goose George Hicks Harry Houghton Rita Plowman CFB Theatre
1979 02 Never Too Late CFB Theatre
1979 04 Twenty Five Cents Mel Stewart
1979 05 4th British Night: Ethnic Night Phil Aldridge Hilary Roy 2-Frank Smith Charleswood Hall
1979 11 Puss In Boots Joyce Tinnion Virginia O’Brien CFB Theatre
 Date Show Author Director Producer 1-Ass’t director 2-Musical director 3-Choreographer    Location/Note
1980 04 Fiddler on The Roof Joseph Stein
Jerry Bock
Sheldon Harnick
Clint Hames Jo Wilson Evergreen Hall
1980 06 5th British Night: Best of the British Rita Plowman Beth Mead 2-Frank Smith
1980 10 Blithe Spirit Noel Coward Clint Hames Pat O’Brien CFB Theatre
1980 12 A Christmas Carol Rita Plowman Melody Jestin
Linda Laver
CFB Theatre
1981 04 The Miracle Worker William Gibson Robert Forsythe Evergreen Hall
1981 06 6th British Night: Chuckles & Chips Clint Hames Rita Plowman 2-Frank Smith The Loft
1981 09 An Evening in Paris Fundraiser Clint Hames Evergreen Hall
1981 10 Ring Round The Moon Jean Anouilh Roy Vine Joan Dmytryshyn CFB Theatre
1981 11 Try To Remember Jan Farrell Rita Plowman
1982 02 The Fabulous Forties Fundraiser Clint Hames
1982 06 7th British Night: Merrie England John Plowman Joan Dmytryshyn 2-Hazel Menzies The Loft
1982 10 The Elephant Man Bernard Pomerance Clint Hames Jon Jordan Evergreen Hall
1982 12 Christmas in Toyland Diana Haywood-Farmer
1983 04 The Music Man Meredith Wilson Kerry White Jo Wilson 2-Jan Farrell Evergreen Hall
1983 06 8th British Night: Slap & Tickle Clint Hames Linda Laver 2-Judy Hill The Loft
1983 10 Not Now, Darling Ray Cooney
John Chapman
Bob Forsythe Linda Laver Evergreen Hall
1984 04 The Glass Menagerie Tennessee Williams Sabine Hutchinson Jon & Sue Jordan Evergreen Hall
1984 06 9th British Night: Pearly Parade Rita Plowman Beth Meade 2-Judy Hill
3-Melodie Elliot-Clark
Evergreen Hall
1984 11 Nurse Jane Goes To Hawaii Alan Stratton Clint Hames
Jan Farrell
Linda Laver Evergreen Hall
1985 06 10th British Night: All the Best of All the Rest Clint Hames
Brad Whittaker
Betty Unger
Sue Jordan
2-Judy Hill Evergreen Hall
1985 09 Players Guild becomes Resident Theatre Group at the Chilliwack Arts Centre    Arts Centre
1985 09 The Man Who Came To Dinner George Kaufman
Moss Hart
Rita Plowman Linda Laver Arts Centre
1986 03-04 Pygmalion George Bernard Shaw Christine Newsome Beth Meade Arts Centre
1986 05-06 11th British Night: Those Were the Days Graham Archer Jo Wilson
Melody Jestin
2-Judy Hill The Loft
1986 07 Nurse Jane Goes To Hawaii Clint Hames  Patti Walker Arts Centre
1986 08 Educating Rita Brad Whittaker  Patti Walker Arts Centre
1986 09 Born Yesterday Bob Forsythe Debra Loshuk Arts Centre
1986 12 Angel Square Brian Doyle
ad. Alan Davis
Alan Davis Jon Jordan 2-Judy Hill Arts Centre
1987 03 Laundry and Bourbon James McLure Dave Stephen Melody Jestin Arts Centre, Zone Festival, Mainstage Workshop
1987 03 One Flew Over The Cuckoo’s Nest Ken Kesey Doug Friesen Jon & Sue Jordan Arts Centre
1987 05 12th British Night: That’s Life Christine Newsome Beth Mead 2-Judy Hill The Loft
1987 08 The Odd Couple, Female Version Neil Simon Graham Archer Linda Laver
Melody Jestin
Arts Centre
1987 10 Noises Off Michael Frayn Clint Hames Jo Wilson Arts Centre
1987 12 Cinderella Patti Walker Debra Loshuk Arts Centre
1988 02 Lullaby of Broadway Clint Hames Jo Wilson 2-Judy Hill Evergreen Hall
1988 04 Agnes of God John Pielmeier Jan Farrell
Astrid Beugeling
Beth Mead Arts Centre
1988 10 Move Over Mrs.Markham Ray Cooney
John Chapman
Bob Forsythe Beth Mead Arts Centre
1988 12 The Best Xmas Pageant Ever Barbara Robinson Patti Walker Linda Laver
Sue Jordan
Arts Centre
1989 02 The Foreigner Larry Shue Clint Hames Debra Loshuk Arts Centre
1989 04 Spinalongha Janet Downey John Carroll Melody Jestin Arts Centre, Festival
1989 04 Krapp’s Last Tape Samuel Beckett Clint Hames Melody Jestin Arts Centre, Festival
1989 06 14th British Night: In Town Tonight Rita Plowman Beth Mead 2-Judy Hill
3-Janet Pelser
Evergreen Hall
1989 10 Easy Avenue Brian Doyle (ad. Alan Davis) Alan Davis Debra Loshuk Arts Centre
1989 12 Sleeping Beauty Patti Walker Patti Walker Rita Plowman Arts Centre
 Date Show Author Director Producer 1-Ass’t director 2-Musical director 3-Choreographer    Location/Note
1990 04 The Emperor – Henry IV Luigi Pirandello Clint Hames Nigel Floyd
Grace Jones
Arts Centre, Zone Festival
Mainstage
1990 06 15th British Night: The Sun Never Sets Graham Archer, Hank Boven Grace Jones 2-Judy Hill Evergreen Hall
1990 10 You’re A Good Man Charlie Brown Clark Gesner Linda Walde Beth Ainsley 2-Joanne Hankey Arts Centre
1990 12 A Christmas Carol Martha B. King Rita Plowman Beth Mead Arts Centre
1991 04 Cotton Patch Gospel Linda Walde Grace Jones 2-Greg Pitts Arts Centre
1991 10 Clive Christine Newsome Christine Newsome Grace Jones Arts Centre
1992 04 Let’s Murder Marsha John Jenkins Janet Pelser
Klara Laurie
Arts Centre
1992 10 Key For Two John Chapman
Dave Freeman
Graham Archer Linda Laver Arts Centre
1992 12 Dorothy Meets Alice Joseph Robinette
Karl Jurman
Grace Jones Edna Covey
Matthew Lynam
Arts Centre
1993 03 Two Rooms Lee Blessing Doug Friesen Dave Stephen FVC Theatre, Zone Festival
1993 04 Never Too Late Bob Forsythe Rita Plowman Arts Centre
1993 06 Hurray For Hollywood Clint Hames Laura Hames 2-Judy Hill Evergreen Hall
1993 10 Steel Magnolias Robert Harling Grace Jones Edna Cove
Laura Hames
Arts Centre
1994 04 Round The Bend Mitzi Dale
ad. Alan Davis
Alan Davis Virginia O’Brien Arts Centre
1994 06 17th British Night: Here We Are Again Clint Hames Linda Laver 2-Judy Hill Evergreen Hall
1994 10 Opening Night Norm Foster Harry Houghton Marie Dahl
Fran Ayris
Arts Centre
1995 04 Lend Me A Tenor Ken Ludwig Janet Downey Edna Cove
Sharon Williams
Arts Centre
1995 06 18th British Night; Arts & Farces Bob Forsythe Russ Hogan 2-Joanne Hankey Evergreen Hall
1995 10 It Runs In The Family Ray Cooney Graham Archer Linda Laver
1996 04 Talking Heads Alan Benne
ad. Alan Davis
Alan Davis Virginia O’Brien Arts Centre
1996 06 19th British Night: Pack Up Your Troubles Clint Hames Russ Hogan 2-Judy Hill Evergreen Hall
1996 10 Arsenic And Old Lace Joseph Ketterling Grace Jones Edna Covey
Sharon Williams
Arts Centre
1997 04 Out Of Order Ray Cooney Laura Hames Debra Archer Arts Centre
1997 10-11 California Suite Neil Simon Clint Hames
Graham Archer
Debra Archer
Laura Hames
Arts Centre
1998 04 Oleanna David Mamet Clint Hames Darlene Till Arts Centre
Fraser Valley Zone Festival
Mainstage
1998 06 20th British Night: The Underground Version Graham Archer Russ Hogan
Keith Clarke
2-Judy Hill Evergreen Hall
1998 10 There Goes the Bride Patti Lawn Linda Laver 1-Darlene Till Arts Centre
1998 12 “A Christmas Carol — A Staged Reading” Charles Dicken
ad. Dave Stephen
Dave Stephen Linda Laver Arts Centre
1999 04 HMS Pinafore Gilbert & Sullivan Jim McGroarty Russ Hogan
Keith Clarke
2-Bruno Gagnon
3-Cary Zacharias
Arts Centre
1999 10 Ravenscroft Don Nigro Dale Kelly John Ayris
 Date Show Author Director Producer 1-Ass’t director 2-Musical director 3-Choreographer    Location/Note
2000 04 Do Not Go Gentle Susan L. Zeder Jim Servizi Keith Clarke Arts Centre
2000 06 21st British Night21st British Night: Then & Now Christine Newsome Linda Laver 2-Judy Hill Evergreen Hall
2000 10 Seduced by Moonlight John Ayris Keith Clarke Arts Centre
2001 04 The Gondoliers Gilbert & Sullivan Jim McGroarty Russ Hogan 2-Nita Pelletier
3-Cary Zacharias
Arts Centre
2001 10 The Man With the Plastic Sandwich Roger Karshner Audrey Gwendoline Edna Covey, Mair Morris Arts Centre
2002 04 Little Shop of Horrors Hoard Askman
Alan Mencken
Joan Hogan Keith and Verna Clarke 2-Bruno Gagnon
3-Cary Zacharias
Arts Centre
2002 10 Friends and Neighbours Austin Steele John Ayris Fran Ayris Arts Centre
2003 04 Steel Magnolias Robert Harling Linda McRae-Mincher Malcolm Mincher Arts Centre
2003 06 22nd British Night: Up the Pub Graham Archer Russ Hogan
Keith Clarke
2-Judy Hill Evergreen Hall
2003 10 Black Comedy Peter Shaffer Milt Wright Debra Archer Arts Centre
2003 10 Diaries of Adam and Eve David Birney Milt Wright Debra Archer Arts Centre
2004 04 Office Hours Norm Foster Clint Hames Keith Clarke Arts Centre
2004 10 Dracula: the Musical? Rick Abbott Mark Milliron Malcolm Mincher 2-Judy Hill Arts Centre
2004 12 British Comedy Variety Show David Hobson Russ Hogan
Keith Clarke
2-Joanne Hankey Arts Centre
2005 04 You Can’t Take It With You George Kaufman
Moss Hart
John Ayris Keith Clarke Arts Centre
2005 06 23rd British Night — Underneath the Arches Steve Cossins Linda McRae
Laurie James
Keith Clarke
2-Joanne Hankey Evergreen Hall
2005 10 Spider’s Web Agatha Christie John Ayris Keith Clarke,Ryan Sawka 1-Janet Shields Arts Centre
2005 12 A Christmas Story Jean Shepherd
ad. Philip Grecian
Malcolm Mincher Ryan Sawka 1-Jacqui Higginbottom Arts Centre
2006 04 Moon Over Buffalo Ken Ludwig Janet Carroll Ryan Sawka 1-Joan Hogan Arts Centre
2006 10 Bedfull of Foreigners Dave Freeman Malcolm Mincher Keith Clarke 1-Emily Walde Arts Centre
2007 04 British Comedy Variety Show II David Hobson Keith Clarke 2-Joanne Hankey Arts Centre
2007 05 Proof David Auburn Janet Carroll Patti Lawn Arts Centre

Fraser Valley Zone Festival, Surrey: Best Production; Best Actor (Donald Harrison; Best Graphics (Graham Archer; Honourable Mention for Best Actress (Emily Walde)
Mainstage, Kamloops: Burnaby Trophy; Best Actress (Emily Walde); Best Supporting Actor (Jobe Armstrong); Best Technical Sound (Judy Hill, Cait Archer); Best Poster (Graham Archer)

2007 10 Maggie’s Getting Married Norm Foster Randy Newbury Keith Clarke 1-Patti Lawn Arts Centre
2007 12 Cinderella Up the Beanstalk Steve Cossins Steve Cossins Russ Hogan 2-Joanne Hankey
3-Cary Zacharias
Arts Centre
2008 04 Dearly Beloved Jessie Jones
Nicholas Hope
Jamie Wooten
Graham Archer Keith Clarke 1-Darlene Till Arts Centre
2008 05 Zone Festival Debra Archer
Laura Hames
Arts Centre
2008 06 24rd British Night: A Pint of Bitter and a Shandy for me Mam Malcolm Mincher Keith Clarke 2-Joanne Hankey
3-Cary Zacharias
Evergreen Hall
2008 10 The Saloonkeeper’s Daughter Jack Sharkey
Dave Resier.
Randy Newbury Malcolm Mincher 2-Debbie Wilson
3-Susan Newbury
Arts Centre
2008 11 In Dreams (Bootstrap Theatre) Various Emily Hamel-Walde Amber Short
Ross Biondolillo
Arts Centre
2008 12 Best Christmas Pageant Ever Barbara Robinson Patti Lawn Rachel Bilesky Arts Centre
2009 04 The Mousetrap Agatha Christie Clint Hames Debra Archer Arts Centre
2009 05 No More Medea

(Bootstrap Theatre)

Deborah Porter Emily Hamel-Walde Emily Hamel-Walde
Amber Short
Arts Centre
Fraser Valley Zone Festival, Langley Playhouse: Best Costume Design (Mel Dunster); Best Graphic Design (Mel Dunster)
2009 10 Nunsense! Dan Goggin Randy Newbury Keith Clarke 2-Debbie Wilson
3- Cary Zacharias
Randy Newbury
Susan Newbury
Arts Centre
2009 12 Alice in Wonderland: A Pantomime Kate Parry
Karen Dolan-Smith
Malcolm Mincher Ralph Jones 2-Joanne Hankey
3-Cary Zacharias
Arts Centre
 Date Show Author Director Producer 1-Ass’t director 2-Musical director 3-Choreographer    Location/Note
2010 04 Laughing Stock Charles Morey Mel Dunster Malcolm Mincher Arts Centre
2010 10 Noises Off Michael Frayn Clint Hames Debra Archer Chilliwack Cultural Centre
2010 12 Mother Goose Myles Rudge Malcolm Mincher Keith Clarke 2-Christine Millar
3-Karry Kozak
Chilliwack Cultural Centre
2011 04 The Drowsy Chaperone Bob Martin
Don McKellar
Randy Newbury Patti Lawn 2-Debbie Wilson
3-Karry Kozak
Orch: Paula deWit
Chilliwack Cultural Centre
2011 07 Sabrina Fair Samuel A. Taylor
Billy Wilder
Emily Hamel Malcolm Mincher Chilliwack Cultural Centre
2011 10 Witness for the Prosecution Janet Carroll Patti Lawn Chilliwack Cultural Centre
2011 12 ‘Tis the Season Emily Hamel Ross Biondolillo Emily Hamel Emily Hamel
Malcolm Mincher
Chilliwack Cultural Centre
2012 04 Fiddler on the Roof

 

Bock, Harnick
Stein
Clint Hames Debra Archer, Laura Hames 2-Tara Hannah
3-Pauline Horzelenberg
Chilliwack Cultural Centre
2012 07 Awakenings 

(Bootstrap Theatre)

Dudley Cox
Nancy Guitar
Ross Biondolillo
Ralph Jones
Haley Smith
Emily Hamel
Richard Ogilvie
Emliy Hamel Malcolm Mincher Chilliwack Cultural Centre
2012 10 Leading Ladies Ken Ludwig Graham Archer Debra Archer Chilliwack Cultural Centre
2013 04 Postmortem Ken Ludwig` Larry Hamm Sue Klinck Chilliwack Cultural Centre
2013 05 Awakenings

(Bootstrap Theatre)

Dudley Cox
Nancy Guitar
Ross Biondolillo
Ralph Jones
Haley Smith
Emily Hamel
Richard Ogilvie
Emily Hamel Malcolm Mincher Fraser Valley Zone Festival, Surrey Little Theatre

Awards:
Backstage Co-operation
Outstanding Graphic Design (Haley Smith)

2013 07 25th British Night: A Bit of the Other   Graham Archer Russ Hogan 2-Judy Hill Chilliwack Cultural Centre
2013 10 The Importance of Being Earnest Oscar Wilde Clint Hames Laura Hames Chilliwack Cultural Centre
2014 04 Anne of Green Gables Don Harron
Normal Campbell
Emily Hamel Sue Klinck 2-Christine Millar
3-Pauline Dynowski
Chilliwack Cultural Centre
2014 05 Caliban: House Sitter
The Death of Me
Rick Mawson
Norm Foster
Rick Mawson
Malcolm Mincher
Russ Hogan Chilliwack Cultural Centre, festival

Award:  Best Actress (Katy Lowe)

2014 05 Fraser Valley Zone Festival Patti Lawn
Debra Archer
Chilliwack Cultural Centre
2014 10 On Golden Pond Ernest Thompson Clint Hames Laura Hames Chilliwack Cultural Centre
2015 04 Fox on the Fairway Ken Ludwig Rick Mawson Malcolm Mincher Chilliwack Cultural Centre
2015 05 Miss Somewhere Cait Archer Cait Archer
Gabe Kirkley
Debra Archer Chilliwack Cultural Centre

Fraser Valley Zone Festival Langley, BC
Outstanding Production; Outstanding Director (Cait Archer); Outstanding Actress  Geneva Perkins); Oustanding Actor (Matt Janzen); Backstage Cooperation; Certificate – Cait Archer for her original script.

Mainstage Provincial Drama Festival Kamloops, BC
Best Youth or Novice (Cait Archer); Best Backstage Cooperation

2015 07 26th British Night: The British invasion Clint Hames Sue Klinck 2-Judy Hill
3-Pauline Horzelenberg
Chilliwack Cultural Centre
2015 11 Snow White: The Pantomime James Barry Malcolm Mincher John Ayris Chilliwack Cultural Centre
2016 04  Gypsy Styne, Sondheim, Laurents Tina Sharkey Sue Klinck 1-Becki Cormier
2-Trischa Buhler
3-Cary Zacharias
Chilliwack Cultural Centre
2016 05 The Gin Game Donald Coburn Clint Hames Laura Hames Chilliwack Cultural Centre

Fraser Valley Zone Festival, Langley Playhouse:

Honourable Mention for Outstanding Direction (Clint Hames); Best Actor (Graham Archer); Outstanding Set Decoration/Props (Judy Hill & Christine Newsome)

 2016-11 Chapter Two  Neil Simon  Becki Cormier  Sue Klinck  Chilliwack Cultural Centre